• Bebek Odası Nasıl Emniyetli Olur

  BEBEK ODASI NASIL EMNİYETLİ OLUR?

  Geçen yazılarımda, oda düzenlemesinin, renklerin çocukların ruh sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsettim. Bu yazımda ise, onların beden sağlığını etkileyecek, onları kazalardan koruyacak düzenlemelere değinmek istiyorum.

  Önce bebeklerin yatağından başlayalım. Bir yaşının altındaki bebeklerin yatağında yastık bulunmaması gerekiyor boğulmayı önlemek için. Aynı nedenle sert yataklar daha güvenli, yumuşak yataklardan kaçının. Beş yaşın altındaki çocukları ranzanın üst kısmında yatırmayın. İki küçük çocuğunuz varsa ve ranza kullanmak zorundaysanız, onlar odada oyun oynarken ranzanın merdivenini çıkarmayı unutmayın, tırmanıp düşmesinler. Örgü battaniyesi varsa, deliklerine bebeğin parmağının girip takılmayacağına emin olun. Etrafta kırılabilecek, zararlı hiçbir şey olmasın ki özgürce oynayabilsinler odalarında. Odadaki kullanılmayan prizlere priz emniyeti takın.

  Çocuğunuz okul çağındaysa, çalışma, okuma lambasını, yatağına, yastığına, pijamasına değmeyecek şekilde yerleştirmeye dikkat edin. 

  Bebeğiniz bir yerlere tutunarak ayağa kalkmaya mı başladı? Aman dikkat, odasındaki mobilyalar duvara monte edilmiş olsun veya yere sağlam otursun. Alçak oyuncak, kitap rafları ve dolaplar, dengesiz duruyorlarsa, bebeğin üzerine devrilebilirler.

  Bebeğiniz, yatağına tırmanıp inmeye başlayınca, en doğrusu, yatağın önündeki koruyucu kısmı çıkarıp, yatak yüksekliği ayarlanabilyorsa onu da alt seviyeye indirip, rahatça yatağına inip çıkmasını sağlamak. Yeni yürüyen bebeğiniz sabah sizden önce uyanıp evin tehlikeli bölümlerine gitmeye çalışıyorsa odasının kapısına emniyet bariyeri takın. Ona da tırmanmaya başlarsa evin bütün bölümlerini emniyetli hale getirmeniz şart. Yoksa sürekli dur, yapma demekten siz de sıkılırsınız, o da. Ayrıca o kadar çok yapma derseniz sizi dinlemez zaten.

  Odasına bir iki tane yer minderi koyun, üstünde rahatça atlayıp zıplasın. Çocuklar sürekli sakin sakin oynayamazlar biliyorsunuz. Oynamadığı zaman oyuncaklarını yerde bırakmamaya alıştırın. Bunun en kolay yolu oyuncak dolabının kullanışlı ve sevimli olması. Ağır kapaklı ve çekmeceli dolaplar yerine, raflara koyacağınız rengarenk kutular işinizi kolaylaştıracaktır.

  Alt açma dolabını seçerken raflarının düzenlenişine dikkat edin. Kremler, bezler, temiz çamaşırlar elinizin altında olmalı. Bebeği bir an için bile orda yalnız bırakmamanız lazım.

  Yatak, koltuk gibi mobilyalar alırken malzemesine dikkat edin. Kolayca yanmamalı, yangında zehirli gazlar çıkarmamalı.

  Dikkat edilmesi gereken ne çok şey var değil mi?

  Tekrar görüşmek üzere.

 • Son Forum Konuları

  Kızım_Aleynam

  Kimse Yokmu

  Konuyu Başlatan: Kızım_Aleynam

  Merhabalar kızım 3 yaşındayken uye olmuştum galıba 2005 gıbı ve uzunca bır suredır sıte terkedilmiş ara ara gırıp bakıyorum aslında ...paylaşımları cok

  Son Mesaj: Kızım_Aleynam 24 Ocak 2021, 23:17 Son yazılan mesajı göster.
  ORHAN AFACAN

  Bir parça ekmeği bölüşeçeğiz

  Konuyu Başlatan: ORHAN AFACAN

  Bir Parça Ekmeği Bölüşeceğiz- Orhan Afacan
  Bir parça ekmeği bölüşeceğiz,
  Komşuların açken tok yatamazsın,
  Parçalanmayıp, bütünleşeceğiz,

  Son Mesaj: ORHAN AFACAN 18 Ekim 2020, 17:58 Son yazılan mesajı göster.
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.