• MENOPOZ HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

  MENOPOZ HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

  Kırklı yaşlardaki kadınlar hiç bir zaman gelecekten bugünkü kadınlar kadar ümitli olmamıştı.Yaşam şartlarındaki düzelmeler ve tıp alanındaki gelişmeler sayesinde kadın ömrü bugün 80 yıla çıkmıştır.Bugünün menopozlu bayanları büyükannelerinin aksine hem meslek hem de sosyal yaşantılarında aktif olarak yaşamaya devam ediyorlar. 

  Adetten kesilme dönemine klimakterium denir.Kadın vücudunda hormonal dengenin değişmesi sonucu,kadının artık çocuk yapamaz hale gelmesi anlamını taşır.Bu bir hastalık dönemi olmayıp kadının doğal olgunlaşma dönemidir. Bugün bile orta yaşlı kadınlarda bir çok önyargı bulunmaktadır. Adetten kesilme döneminde aşırı bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar olacağı düşüncesi,bu dönemde cinsel cazibesi ve güzelliğini kaybedeceğinden sosyal konumunu kaybetmesi korkusu hakimdir. Bunlar ön yargı olmakla beraber gerçek payıda vardır. Adetten kesilme döneminde bir çok rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ancak günümüzde ortaya çıkan bu değişikliklere HRT(hormon replasman tedavisi=hormon destek tedavisi) ile çözümler bulabiliriz. 

  Klimakterium döneminde görülen değişiklikleri şöyle özetleyebiliriz:
  1.Yumurtaların çalışmasında azalma. 
  2.Östradiol ve Progesteron gibi kadın hormonlarının salgılanmasında azalma. 
  3.Aylık kanamalar düzensizleşir. 
  4.Adet görme durur. 

  Klimakterium tıbbi açıdan 3 dönemden oluşur. 
  1. Premenopoz dönemi: En son görülen adeten önce başlar. Hormon üretiminde azalma olmakla birlikte tipik şikayetler henüz yoktur. 
  2. Perimenopoz: Söz konusu şikayetler başlar ve en son adetten bir yıl sonrasına kadar devam eder. 
  3. Postmenopoz: En son adetten sonraki 1. yıldan sonra başlar ve 65 yaşına kadar devam eder. 

  Adetten kesilme dönemi genellikle 45-55 yaşları arasında olur. 

  Tipik şikayetler ise; ateş basmaları, gece terlemeleri, göğüslerde ağrı, uyku dengesinin bozulması, sinirlilik, cinsel isteksizlik(libido kaybı) vaginal kuruluk, yorgunluk, moral bozukluğu gibidir.Ama her kadın bu dönemi başka şekilde yaşar.Sadece kadınların 1/3'de yukarıda sözünü ettiğimiz aşırı rahatsızlıklar görülür.Geri kalan üçte ikisi ise daha rahat geçirir.Bu dönemde kadının kendinden memnun olması önemli bir rol oynamaktadır.Hayata olumlu bakmak,bu döneminde güzel yaşanabileceğini kabul etmek şikayetlerin azalmasında çok önemli rol oynar. 

  Bu dönem kadınların kendilerine ve çevrelerine daha çok zaman ayırabilecekleri bir dönemdir.Bu dönemi doktorunuzun kontrolünde uygulayacağınız diet,egzersiz ve HRT (yerine koyma) ile hayatınızı eski kalitesinde sürdürebilirsiniz.Yaş ilerledikçe metobolik faaliyetlerde yavaşlama olur.Fiziksel aktivite azalır,kemik kütlesinde kayıp meydana gelir.Bu nedenle kemiğin kırılma riski artar.Menopoz dönemindeki kadınlar beslenme ile yeterli miktarda kalsiyum almaya özen göstermelidirler. 

  Bunun için en iyi kaynak süt, sütten yapılmış besinler ve kalsiyumdan zengin sebze ve meyvelerdir. (Kuru baklagiller,yeşil yapraklılar,muz,pekmez,gibi. )

  Bu dönemde kalp hastalıklarına yakalanma riski de artar.Bu nedenle kalp hastalığı riskini artıran kilo alımından korunmak gerekir.Yemeklerde doymuş yağ ve tuz oranı kısıtlanmalıdır.Alkollü içecek, çay, kahve tüketimi azaltılmalıdır.Kilo alımını önlemek için yürüyüş yada aerobik gibi düzenli egzersizler yapılmalıdır.Bu tip egzersizleri düzenli yapmakla depresif bozukluklardan da korunmuş olursunuz. 

  Doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda eğer sizin için uygun ise Hormon Yerine Koyma Tedavisi (HRT) başlanmalıdır.Uygun olan HRT belirlenirken hastanın, menopozun hangi döneminde olduğunu saptamak çok önemlidir.Bu şekilde hastanın yakınmalarının sınıflandırılması, ihtiyaç ve isteklerinin belirlenmesi göz önünde tutularak tedavi planlanması mümkü olur.Çünkü bu hormon yerine koyma tedavisine başlama kararı,hasta ve doktor tarafından beraber verilmesi gereken bir karardır.Doktorun bu tedavinin yararlarının yanı sıra,olası riskleri ve yan etkileri de hastasına izah etmesi gerekmektedir. 

  Sonuç olarak HRT,detaylı muayene ve tetkikler sonucunda "herhangi bir risk taşımıyorsanız",hayatınızın kalan 30-40 yıllık döneminde ikinci bir bahar yaşamınızı sağlayacaktır.

  Sağlıklı günler dileğiyle.

   
   

  Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
  İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
  AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.