1. Sayfa - Toplam 7 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 69 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, HİÇ BİŞİ YAPMAMALI MIYIM? FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR--KONUŞTUK :)

Kardeşimden bahsetmiştim. Ramazan bayramının ertesi gün başına gelenleri.
    daha evvelki forum

Kardeşim 9 yıllık evli ve şu an 3 yaşında bir kızı var. Evliliklerinin son 3-4 yılı kötü geçmiş eşinin bizlere söylediğine göre-ki kısmen biliyoruz böyle olduğunu da. Türkiye\'ye döndükten bir süre sonrasında da yine araları bozulmuştu ve bir aydır falan görüşmüyorlardı (eşi annesinin evinde kalıyordu kızıyla yani yeğenimle). En son gün de eşi kardeşimin yanına gidip barış konuşmaları yapmıştı.
    Konuşmaların sonucu belli olmadan da kardeşim hastanedeydi zaten.
    Bu dönemde eşi her gün ziyaret etti hastanede kardeşimi. 3 hafta yoğun bakım, 2 hafta normal servis ve bi kaç hafta da evde (annemlerde) ziyaret etti.
    Bu arada kardeşim, hemen hemen son 3 haftadır ayağa kalkmaya, yürümeye, kendi bedensel ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Bi dönem yaklaşık 15 gün kadar feci krizler geçirdi. Hafızası bir parça yerine geldi. Hemen hemen son 5-6 ay haricinde eskileri hatırlıyordu. Ancak şu an mesela dünü, ya da sabahı hatırlamıyor. Tüm bunların sebebi hastanede 2 kez kalbinin durmuş olması ve bu esnada beyne oksijen gitmediği için, beyin hücrelerinin büyük hasar görmüş olması. Doktorlar beynin ne kadarının tamir olacağını bilmiyorlar, bir muamma yani. Ne boyutta hasar kalacak bilinmiyor. Ancak en az bir sene gibi bir süre iyileşme süreci olur dediler. Buna rağmen 2,5-3 ay gibi bir sürede bu kadar iyileşmesi bile bir mucize aslında.
    Kardeşim yavaş yavaş eskileri hatırlamaya başlayınca, eşine ve kızına gitmek istedi (yani kayınvalidesine). Bir kaç gitmeedn sonra kayınvalidesi ters tepkiler gösterdi, artık istemediğini söyledi. Hatta bunu ağza alınmayacak kelimelerle. Gerginlikler oldu.

Eşi artık gelmiyor annemlere kardeşimi yani eşini görmeye. Bilgisayar kursuna gittiğinden dolayı gelemiceni söyledi. Ortak tanıdığımızdan öğrendiğim kadarıyla \"boşancakmış\". Bunu anlatan da annesinden çok etkilendiğini aslında gelinimizin ona eşini sevdiğini söylediğini sonrasında annesiyle göz göze gelince boşanmak istediğini söylediğini anlattı.

Ben her dönemde gelinimize destek olmaya çalıştım.
    Geçen hafta arayıp, onunla bi akşam bir yerlere gitmek istediğimi, ona da bana da değişiklik olacağını, bu arada da olayları konuşup netleştirmek istediğimi söyledim. Kabul etti.

Aslında kafamda üç aşağı beş yukarı neler konuşacağımı yazdım.Bundan sonra beynindeki hasar ne boyutta kalacağı belli olmayan bir eşle yaşamak zorunda da tutamam. Bu tamamen sevgi, vicdan veya adını koyamadığım başka şeylerle alakalı bir durum. Ancak şu dönemde, kardeşim kızını ve eşini sayıklıyorken ilgilenmemesine işin aslında kızmıyor değilim.
    Ondan, en azından bu dönemde biraz ilgilenmesini istemeyi düşünüyorum. Ancak bu isteğimi red etmesi durumu da muhtemel. Çünkü geçen gün telefonda kızını da alıp ziyaret etmesini rica ettim. Sürekli kızını ve eşini özlediğinden bahsettiğini, gelinimizin annesinin oraya gelmesini istememesinden dolayı, kardeşimin oraya gelmemesinin daha iyi olacağını, bu yüzden onun arada bir kızıyla birlikte eşini ziyaret etmesinin daha doğru olacağını söylediğim halde gitmemiş.

Bu yüzden de bu konuşmayı nasıl yapmam gerektiği konusunda endişelerim yok değil.
    Yoksa hiç böyle bir konuşma yapmamalı mıyım, olayı akışına mı bırakmalıyım.

Bu konuda sizlerden fikir almak istiyorum.
    Hani SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ sorusu var ya işte onu soruyorum.

Cuma günü gelinimizi, yeğenimi aldım ve kardeşime, yani annemlere gittik. Kardeşim hst.deyken bilgisayarını gelinimiz almıştı. Dr. da bilgisayarın faydası olacağını söyleyince, babam rica edince sağolsun gelinimiz kardeşime verdi. Onu götürdük kardeşime. İkisi kurdular odaya bilgisayarı
    Geri dönüşümüzde onları bırakırken (annesine) konuştum bir parça (yaramaz yeğenimin fırsat verdiği kadar). Ona boşanma konusunda neler düşündğünü sordum. "Henüz bişi düşünmüyorum Bahar abla, yani şu aşamada olmaz zaten, zamana bıraktım" dedi. Nasıl sevindim bu düşüncesinden dolayı anlatamam. Sevgi konusunu sordum. "Herhalde sevseydim sürekli yanında olmak isterdim, şu an için sadece üzülüyorum" dedi. "Zaman ne göstercek bakalım, Allah hayırlısını versin" dedim. Ve ondan sık sık ziyaret etmesini rica ettim. Hatta beni aramasını onları getirip götürebileceğimi söyledim. Bu desteği esirgememesini istedim. Tamam dedi .
    Çok kısa ama çok öz bir konuşma oldu.

Allah'a dua ediyorum, İnşallah onların yuvasını tekrar kurmalarına izin verir. İnşallah her şey çok güzel olur

Desteğiniz için sonsuz teşekkürler arkadaşlar. Dualarınızı eksik etmeyin nolur

Re: NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, HİÇ BİŞİ YAPMAMALI MIYIM? FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR

canım tekrar tekrar söylüyorum allah yardımcınız olsun herşeyden öncede anne ve babana sabır diliyorum gerçekten zor bir durum.gelininizle bencede konuşmalısın.dediğin gibi onu mecbur tutmamalısın ama kendi başınada karar verebilecek yaşda.onun içinde zor bir karar ama sonuçda ortada bir çocuk var.onun ve kıznın olduğu sağlıklı bir ortamda kardeşininde çabucak toparlabnacağına inanıyorum.

Re: NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, HİÇ BİŞİ YAPMAMALI MIYIM? FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR

Bahar cım.. çok geçmiş olsun canım..
    Allah yardımcınız olsun.Zor bir durum..
    Gelininizle konuşmalısın. Vicdanı olan biriyse çocuklarıda var..elişnden geleni yapmalı diye düşünüyorum ben..

geçmiş olsun tekrar,zor bir durum içerisindesiniz allah yardımcınız olsun.Şunu yap bunu yapma demek kolay değil kalbinden geçen neyse onu yap bence,içinde kalmasın düşüncelerin paylaşman doğru olan bence,umarım gelininizde ılımlı yaklaşır

kesinlikle konuşmalısın kendisi gelmese bile çocuğundan mahrum etmemeli kardeşini diye düşünüyorum.

eşinin bu durumunda kayıtsız kalıyorsa bitirmiş demekki bişeyleri...ya da tanıdığınızın bahsettiği gibi baskı altında

ama ben vicdanın sesini duymasına yardımcı olmak için konuşurdum...

en azından kardeşinin iyileşme sürecinde yanında olabilirler,bu o kadar zor olmasa gerek...

üstelik onca yaşanmışlık var,bir çocuk var bence kardeşin bu kadarını hakediyor...

ayrılacaksa da bu kararı kardeşin iyileştikten sonra vermeli...

bence kesinlikle konuşmalısın bahar...

kardeşin, özledim dediği,görmek istediği çocuğu ve eşinden de problem yaşarsa iyileşmesi gecikebilir...

allah size kolaylık ve sabır versin ...

7. Re: NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, HİÇ BİŞİ YAPMAMALI MIYIM? FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR

Baharcigim oncelikle cok gecmis olsun.Konusmayi yapmalisin ama olabildigince sakin olmalisin.Bu tarafta kardesin ve durumu belliyken eminim sinirlerin yeterince bozuktur.Bunu bir sekilde yansitmadan acik acik konusmalisin.
    Umarim herkes icin iyisi olur.Kardesin de ,gelininiz de , kizlarida bu durumu en az zararla atlatirlar.
    Isiniz zor, kolayliklar diliyorum canim.
    Sevgiler

Baharcim eger azcik vicdani varsa zaten böyle bir sey yapmaz bu konularda ben cok katiyimdir düsene bir tekmede vuruyor diye buna derler kusura bakma bence konusman gerekir tabiki hic olmassa cocuklarinda mahrum etmesin icim sizladi simdi inan tekrar gecmis olsun acil sifalar diliyorum insallah bir an önce eski sagligina kavusur kardesin uf

9. Re: NE YAPMALI, NASIL YAPMALI, HİÇ BİŞİ YAPMAMALI MIYIM? FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR

füsun yazdı:
    kardeşin, özledim dediği,görmek istediği çocuğu ve eşinden de problem yaşarsa iyileşmesi gecikebilir...
    Evet dünkü kontrolde eşini de istemiş dr. ve ona "sizin desteğiniz herşeyden önemli iyileşmesinde" demiş

canım umarım herşey en kısa zamnda yoluna girer belliki sen de bu durumdan çok etkilenmişsin benin fikrim okuduğum kadarıyla gelininiz boşanmak istediğini belirtmiş bana göre yanlış eşinin kötü günlerinde yanında olması gerekir belki kardeşin eşi ve çocuğu gördükçe onlarla vakit geçirdikçe daha iyi olur çabuk iyileşir.beraber aynı evde kalmak istemesede ona vakit ayırsın coçuğuyla vakit geçirmesini sağlasın zamanla belki oda fikirlerinden vazgeçer ve eşinin sağlıgına kavuşmasıyla evlilikleri düzene girer umarım azcık ta olsa fikrim olmuştur çok geçmiş olsun diyorum en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını dilerim ne kadar üzülme desem de boş biliyorum.