• Diğer Aşılar

  Dünyada değişik amaçlara yönelik olarak üretilen başka aşılarda vardır. Burada bunlara kısaca değinilecektir. Önümüzdeki dönemde onlar hakkında bilgi talebi oluşursa, daha detaylı bilgiler verilecektir.

  • Meningokok Aşısı: Neisseria menenjitis mikrobuna karşın yapılan bir aşıdır. Daha ziyade salgın durumlarında gerekir. Çevrelerinde bu hastalık bulunan veya bu hastalığın yaygın bulunduğu bölgelere seyahat edeceklere yapılır.
  • Pnömokok Aşısı: Henüz yaygın kullanımı yoktur. Kronik hastalığı olan, dalağı bir nedenle alınmış olanlar, immun sistemi zayıf veya tedavi ile zayıflatılmış olanlara yapılabilir.
  • Rotavirus aşıları : Özellikle çocukluk çağında oluşan barsak enfeksiyonlarının sorumlusu olan virüse karşı yapılan bir aşıdır. Henüz araştırma safhasındadır. Yakında uygulamaya geçilmesi beklenmektedir. Zira ishal nedeniyle dünyada her yıl milyonlarca çocuk ölmektedir.
  • Tifo aşıları : Salmonella enfeksiyonuna karşı yapılmaktadır. Şu anda yeni lisans almış olan çeşidi dahil 4 türü vardır. Salgın ve hastalığın bulunduğu bölgeye seyahat gibi gerekli durumlarda yapılır.
  • Sitomegalovirus aşıları : Aslında dünyada yaygın olarak enfeksiyonlara neden olan bir virüsdür. Kan, kan ürünleri, doku ve organ nakillerinde sorun yaratması nedeniyle aşı üretimi önem kazanmaktadır. Araştırma safhasında olan bir aşıdır.
  • Sarı Humma, Aday HIV (AIDS), Lyme hastalığı aşıları da vardır.

  Genel Bilgilere Geri Dön

   
   

  Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
  İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
  AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.